Jak na vedoucího

(předběžná verze)

Chci sepsat nějaké osobní zkušenosti o tom, jak přistupovat k výběru vedoucího a potom ke konzultacím s ním. Jednou z mých hlavních motivací je to, abych sem mohl odkázat své studenty – takže snad nevadí, že půjde o (do jisté míry) subjektivní názory, které rozhodně neplatí univerzálně. A leccos se možná bude zdát samozřejmé, ale přišlo mi dobré toho zahrnout co nejvíc. Určitě uvítám jakékoli připomínky a komentáře!

Výběr vedoucího

Začínáš zrovna třeťák bakaláře/prvák magistra/uvažuješ o doktorátu a od spolužáků jsi slyšel podivné zvěsti, že prý budeš potřebovat někoho, u koho napíšeš svou závěrečnou práci. Jak na to?

První věc je, že se vyplatí začít vše plánovat co nejdřív. Aspoň 3/4 roku před plánovaným odevzdáním bakalářky, rok a půl před diplomkou a na podzim před začátkem doktorátu (pozor, do zahraničí je to ještě dřív!). Budeš tak mít víc času se pobavit s možnými vedoucími, a potom hlavně napsat pěknou práci.

Uvedu teď několik kritérií, která se hodí pro zvažování. Z principu ani nejde, aby někdo byl vynikající ve všech, jde spíš o návrh, jak a nad čím přemýšlet.

Podobné věci do značné míry platí od bakalářky až po doktorát, ale jejich relativní význam se samozřejmě bude lišit. V zásadě bych řekl, že o čím “vyšší” práci jde, tím víc bych dbal na výsledky a renomé potenciálního vedoucího ve výzkumu. Naopak pokud o akademické kariéře neuvažuješ, je toto pro tebe dost irelevantní.

Ostatní studenti

Měl vedoucí dřívější studenty, kteří už úspěšně (a včas) vystudovali nebo dokonce pokračují dál ve vědě? Může být fajn se s některým z nich pobavit o tom, jak to šlo.

Naopak, kolik vede studentů teď? Čím víc jich zrovna má, tím míň na tebe nejspíš bude mít času.

Ochota a čas

Působí vedoucí, že bude rád, když u něj budeš studovat? Pokud ne, vůbec to o něm nemusí vypovídat něco špatného, možná jenom nemá moc času kvůli ostatním studentům nebo grantům nebo hodně cestování. Nebo se třeba jenom chce ujistit, že jsi vážný zájemce. Každopádně toto může být silný důvod, proč si vybírat mladší vedoucí a ty, kteří nevedou moc jiných studentů – možná na tebe budou mít víc času (neboj se ale zeptat).

Zeptej se, jaký styl vedoucí preferuje – něco pravidelnějšího, jako popisuji níže v Práci s vedoucím, nebo ti (např.) radši dá víc volnosti bez častých setkání?

Dobrá varianta taky může být mít zkušenějšího vedoucího, který pomůže s výběrem rozumného tématu a ohlídá, že všechno jde dobře, a k tomu například doktoranda, se kterým se budeš pravidelně scházet ke konzultacím a vysvětlování nejasností.

Granty

Pokud má vedoucí nějaké granty, je to výborné. Občas ti z nich může platit i nějaké stipendium. Během magistra a doktorátu si taky můžeš (a měl bys!) požádat o studentský grant GAUK, termín bývá vždycky v listopadu. Vedle GAUKu jsou také zajímavé studentské fakultní granty SFG, které je snadné získat i pro bakalářské a magisterské studenty.

Výzkum a renomé

Jde o dobrého vědce? Nedá se to úplně jasně a objektivně stanovit, ale aspoň základní představu si udělat můžeš, dobrým zdrojem je k tomu například mathscinet (odkaz ze školy a jinde). Kolik napsal vedoucí článků (a na jaká témata a v jakých časopisech)? Píše je i v posledních několika letech? Jsou jeho články citované? Má zahraniční spolupracovníky? Na druhou stranu, zvlášť v případě bakalářek a diplomek to nemusí být zas tak moc důležité, leckdo je navíc ochotný vést práce i na témata, kterým se přímo ve výzkumu nevěnuje.

Magie

Různí vedoucí holt vyhovují různým lidem. Přestože ho uvádím na konci, jde o jedno z nejdůležitějších kritérií, byť se samozřejmě trochu špatně hodnotí. O někom nejspíš uvažuješ jako o vedoucím proto, že ho už aspoň trochu znáš, ať už třeba z přednášky, konzultací nebo Podzimní školy. Přijde ti, že se s ním chceš pravidelně scházet? Umí vysvětlit věci tak, abys jim rozuměl? Nebojíš se ho? (Respekt z vedoucího je ovšem přirozený a může i pomoct, aby se člověk tolik neflákal.)

Nezapomeň, že podobně se bude vedoucí rozmýšlet u tebe jako potenciálního studenta, zvlášť když jde o vedení disertace.

Vybírání

Když u někom začínáš (aspoň trochu vážně) uvažovat, zeptej se ho (mailem nebo osobně), jestli by měl čas se někdy sejít a domluvit se s tebou. Je dobré mít už aspoň nějakou představu o tom, co tě zajímá (viz Výběr tématu); většina vedoucích také mívá nějaká témata vypsaná v SISu. Taky si rozmysli, jestli chceš jenom něco lehčího, abys hlavně vystudoval, nebo jestli třeba výhledově uvažuješ o doktorátu.

Jak už jsem naznačil, je v pořádku se pobavit s více vedoucími, o kterých uvažuješ. Stejně tak se neboj se jich zeptat na některé z věcí, o kterých jsem psal výše. Ber ale taky v potaz, že nechceš zbytečně plýtvat jejich časem.

Vymyslet dobré téma práce není úplně lehké, takže nechceš zmateným rozhodováním blokovat témata ostatním. A určitě buď explicitní v tom, jestli se zatím jenom rozhoduješ nebo už sis vybral. Slyšel jsem o studentovi, který si vybíral mezi dvěma vedoucími, ale jeden z nich to nepochopil a po předběžné schůzce mu rovnou zadal téma v SISu (kupodivu to může udělat bez jakéhokoli potvrzení studentem).

Doktorát

Ještě jedna důležitá “drobnost”: čím víc se chceš po vystudování věnovat vědě, tím je důležitější, abys šel na doktorát do ciziny. Na matfyze sice pracuje řada odborníků světové kvality, ale jde hlavně o to, aby ses seznámil s mezinárodním prostředím, získal nové kontakty (a témata výzkumu) a vykoukl z české bubliny!

Výběr tématu

Na setkání s potenciálním vedoucím se hodí mít základní představu o tom, čemu se vedoucí věnuje a co zajímá tebe. Podívej se třeba na jeho poslední články – asi jim nebudeš vůbec rozumět, ale aspoň si můžeš zkusit najít na wikipedii vysvětlení základních pojmů a problémů. Konkrétní výběr tématu je ale většinou lepší nechat na vedoucím, přece jen má víc zkušeností s tím, co je jak náročné a zajímavé (nejen pro tebe, ale i pro něj!). Hodně vedoucích také mívá nějaká témata vypsaná v SISu (zrovna já spíš ne, protože mi přijde lepší se domluvit se na tématu osobně).

Zvlášť u bakalářek, ale často i u diplomek, se nečeká, že v práci vymyslíš něco nového. Záleží to samozřejmě na tématu, typické rozhodnutí může být mezi něčím elementárnějším, kde můžeš rychle začít vymýšlet, a naučením se složitější teorie, u které tvůj přínos může být “jenom” přehledné sepsání a vyřešení příkladů.

Práce s vedoucím

Po výběru vedoucího bude potřeba, aby oficiálně vypsal práci v SISu. Není na to moc striktních deadlinů, takže někdy může být i lepší nechat vypsání až na potom, co se mu pár měsíců věnuješ. Budete tak mít víc času na to zjistit, jestli vaše spolupráce funguje, a na případné konkretizování tématu. Po vypsání v SISu můžeš (a měl bys) dostávat kredity za zápočty z předmětů Bakalářka nebo Diplomka (které si ale musíš napřed zapsat).

Způsob, jakým tě povede, je potom hlavně na vedoucím. Ve zbytku textu popíšu, jak to (zatím) přijde nejlepší mně, takže to bude fakt hodně subjektivní. Různým studentům a vedoucím vyhovují různé přístupy a rozhodně netvrdím, že ten můj je ten jediný správný! Konec konců zatím ani nemám zas tak moc zkušeností.

Pravidelná setkávání

Přijde mi dobré si domluvit pravidelné konzultace – u bakalářek a diplomek jednou ze jeden nebo dva týdny, na doktorátu určitě každý týden. Studenta to pak podporuje v pravidelné práci, když musí pravidelně vedoucímu říkat, co v poslední době udělal. Na druhou stranu, nechceš plýtvat časem vedoucího, takže pokuds opravdu nic za poslední týden neudělal, může být lepší (den dopředu emailem) konzultaci zrušit.

Když máš nějaké dotazy, dopředu je co nejpřesněji zformuluj a napiš si je na papír! Jinak pak budeš u vedoucího horko těžko vymýšlet, na co ses chtěl zeptat, a na půlku věcí zapomeneš.

Dělej si (detailní) poznámky z toho, co ti vedoucí vysvětluje. Neboj se ho zastavit nebo i nechat něco zopakovat, aby sis to stihl napsat. Věř mi, je to pro něj MNOHEM příjemnější, než když ti bude muset to stejné znovu vysvětlovat příští týden… a pak nejhůř znovu za měsíc (ano, toto se mi už stalo 🙂 ).

Jak už to tak často bývá, obecně bych řekl, že čím víc úsilí aktivity investuješ, tím líp ti vedoucí může pomoct (a nejspíš ho taky bude víc bavit vést někoho aktivního).

Emaily

Vedoucí toho typicky mívá hodně, takže občas může holt zapomenout na něco, na čem jste se domlouvali. Neboj se mu to když tak po chvíli připomenout.

Když naopak vedoucí chce něco po tobě (a třeba ti to napíše emailem), je fajn mu taky rozumně brzo odpovědět 🙂

Sepisování

Když si něco rozmyslíš nebo spočítáš, často může být dobré to rovnou vytexat. Jednak tak neriskuješ, že to časem zase zapomeneš nebo ztratíš papíry s poznámkami, ale taky pak většinou nebude potřeba moc úprav k tomu, abys to rovnou zařadil do závěrečné práce. Jinak bývá hodně lidí překvapených, jak dlouho vlastně psaní celé práce trvá. Navíc si při sepisování často uvědomíš (a musíš pořádně rozmyslet) spoustu detailů (někdy i dost významných), které ti ještě nejsou úplně jasné.

Je ale fajn se napřed zeptat vedoucího, abys zbytečně nesepisoval věci, které se do práce nehodí. Průběžně vedoucímu ukazuj, co máš sepsané, aby ti to mohl průběžně opravovat a měl přehled, jak to jde.

Zvlášť diplomku se dost vyplatí psát anglicky (i když to pravidla nevyžadují), někdy se to stejně musíš naučit.

A nezapomeň vedoucímu napsat (klidně stručné) poděkování do práce!

Pochybnosti a problémy

Je úplně běžné a normální pochybovat o tom, jak to člověku jde, jestli na to vůbec má a jestli je s ním vedoucí spokojený. Neboj se na to když tak vedoucího zeptat! Taky se občas může stát, že máš pocit, že ti práce s vedoucím nevyhovuje, že na tebe třeba nemá moc času. Zase je asi nejlepší se o tomto s ním v klidu pobavit, radši dřív než později. Pokud ti i potom přijde, že to opravdu nefunguje, nemusí být špatný nápad to probrat s někým třetím, ať už třeba jiným vyučujícím nebo někým ze SKASu. Úplně nejhůř se vždycky dá vedoucí nebo téma práce změnit, je to pořád lepší, než kvůli tomu nedostudovat.

Práce u mě

Mám radost, pokud uvažuješ o psaní nějaké práce pod mým vedením. Neboj se mi kdykoli nezávazně ozvat a probrat to se mnou, rád případně doporučím i jiné vhodné vedoucí.

V tuto chvíli mám studentů poměrně hodně, takže některé zájemce bohužel musím odmítat. Přijde mi dobré být transparentní v tom, jakým způsobem si studenty vybírám, takže:

Každý rok nejspíš budu moci přijmout zhruba 0–2 nové studenty na bakalářku nebo diplomku, čistě podle toho, kdo se mi dřív ozve. V podstatě jediné další požadavky jsou ochota věnovat se práci a zájem o teorii čísel, ilustrovaný např. účastí na našem semináři a jiných relevantních předmětech.

Vedle toho můžu přijmout ještě několik málo výborných studentů, kteří mají zájem o náročnější téma a uvažují o tom, že by šli na doktorát. Tyto studenty si vyberu podle jejich motivace a např. výsledků v relevantních předmětech.

Pokud u mě někdo psal bakalářku a byli jsme s naší spoluprací oboustranně spokojení, může pokračovat i na diplomku.

Potenciální doktorandy si také vybírám podle jejich motivace a dosavadních výsledků. Informace o případném doktorátu u nás na katedře jsou tady. Vřele ale všem doporučuju doktorát v cizině!

Odkazy

Oficiální informace o bakalářkách na matice jsou tady. Obzvlášť doporučuji si přečíst o standardech práce, ať víš, co se zhruba očekává.

Digar La